کارگاه آند سازی

4812

آند به عنوان الكترود یا قطب مثبت در فرایند تولید آلومینیوم و در سلول های احیاء (Electrolytic Cells) وظیفه انتقال جریان الکتریسیته و ترکیب با اکسیژن موجود در اکسید آلومینیوم را برعهده دارد. آندهای مورد نیاز سلول های احیاء و مواد کربنی جهت استر كاری دیگ های احیاء در کارگاه آند سازی تهیه می گردد. این کارگاه به دو بخش ساخت و پخت آند تقسیم می شود:

الف) کارگاه ساخت آند: Green Mil

مواد اولیه شامل (کک، قیرH.P.S و باتس برگشتی) جهت ساخت آند خام Green Mill به کار می رود، بعد از کنترل میزان مواد، دانه بندی و مخلوط آنها توسط میکسر (Mixer) خميره آماده شده جهت پرس شدن و تبدیل به بلوک های مکعبی به cm3۴۰×۵۴×۶۰ توسط نقاله به دستگاه های پرس ارسال می گردد. میانگین تقریبی زمان اختلاط در مخلوط کن ها۵۵ – ۸۰ دقیقه و درجه حرارت روغن HTM بین ۲۴۰-۲۲۰ درجه سانتیگراد می باشد و درجه حرارت خمیر خروجی ازمیکسرحدودC۱۵۰ است.

ب) کارگاه پخت آند:Anode Bake

این کارگاه شامل دو بخش پخت (روباز و بسته می باشد. به منظور افزایش هدایت الکتریکی آندهای ساخته شده، این آندها به کارگاه های پخت آند ارسال می گردند، این کارگاه شامل دو بخش پخت قدیم (روباز) وپخت جدید (روبسته) می باشد. عملیات پخت آند بين ۲۳ – ۲۵ روز به طول می انجامد، که طی یک فرایند، عملیات حرارتی آندھاتاC°۱۱۵۰ حرارت داده شده وسپس تا دمای محیط خنک می گردند.

کارگاه پخت آند کارگاه پخت آند روباز :

در این کارگاه ۶۰ سکشن (Section) وجود دارد که هر کدام شامل ہ پیت (Pit) می باشد. اندها در ردیف ۱۲ تایی در هر پیت چیده می شوند اندازه گیری درجه حرارت پیت ها توسط حرارت سنج انجام می گیرد.

کارگاه پخت آند روبسته :

در این کارگاه ۴۶ سکشن وجود دارد که هر سکشن دارای ۵ پیت وهرپیت دارای ظرفیت۱۴۰ تا ۱۵۴ بلوک می باشد و عملیات پخت آندها بصورت اتوماتیک انجام می گردد.

کارگاه آندسازی خطوط ۲۰۰ کیلوآمپر: این کارگاه به منظور تامین آندهای احیاء جدید به ابعادcm3۱۵۰×۸۰×۶۰ با تکنولوژی پیشرفته دارای گواهینامه سلامت و مجهز به سیستم کنترل آلاینده از شرکت های معتبر اروپایی درخارج از شهر اراک احداث خواهد گردید. کلیه اسناد، تعهدات و …. شرکت آلومینیوم ایران مبنی بر رعایت ضوابط زیست محیطی و ایمنی به سازمان های مرتبط از جمله سازمان محیط زیست ارائه گردیده است.

کارگاه میله گذاری:

در کارگاه میله گذاری آندهای پخته شده با قرار دادن استاپ های فولادی در حفره های ایجاد شده در آند و ریختن مذاب چدن خاکستری اطراف استاپ، استاپ فولادی را به آند کربنی متصل می نمایند. سپس استاپ فولادی را با پیچ و مهره به دسته راد آلومینیوم متصل نموده وآند آماده، جهت ارسال به کارگاه احیاء تهیه می گردد

عملیات میله گذاری آند بطور اختصار طی مراحل ذیل صورت می گیرد :

  • تمیز کردن بت
  • تمیز کردن با ساچمه
  • شکستن آند
  • پرس شکستن چدن
  • صاف کردن دسته اند
  • برس زدن دسته آند
  • اضافه کردن گرافیت
  • خشک کردن استاپ

دسته آند پس از عبور از مراحل فوق، وارد دستگاه Mating table می شود در این دستگاه، بلوک آند بارگذاری شده و بر روی نقاله به دسته اند نصب می گردد و بوسیله ماشین ریخت عملیات مذاب ریزی (چدن خاکستری ) به اطراف حفره آند انجام می گیرد. پس از مراحل فوق، اندهای ریخت شده از روی نقاله سقفی حرکت کرده و در نهایت به کارگاه احياء منتقل می گردد.

لازم به ذکر است مواد بت چسبیده به باتس آند (باقیمانده آند)، در کارگاه احیاء پس از تمیز شدن به کارگاه میله گذاری ارسال می گردد. در این کارگاه ابتدا عملیات بارگیری آندهای بانس بر روی نقاله سقفی (P&F)صورت گرفته و آندهای معلق در دستگاه های فوق assemble یا سوار می شوند.