دیدار مدیرکل صدا و سیمای استان مرکزی با دکتر میراشرفی سرپرست مدیریت عامل ایرالکو

322

دکتر میراشرفی در مصاحبه با صدا و سیمای مرکز استان:

توقع داریم در سال مهار تورم و رشد تولید، نگاه ویژه‌ای به ایرالکو در امر مقدس تولید شود.

روابط عمومی و صنعتی: دکتر میراشرفی سرپرست مدیریت عامل شرکت آلومینیوم ایران به مناسبت ۲۳ اردیبهشت؛ سالروز تولید اولین شمش آلومینیوم این شرکت، با مهندس نجمی مدیرکل و مهندس فراهانی؛ قائم مقام صدا و سیمای استان مرکزی دیدار نمود. در این دیدار، هر دو طرف بر حسن همکاری و تعامل سازنده ایرالکو و صدا و سیما تأکید نمودند. در ادامه، سرپرست مدیریت عامل ایرالکو در مصاحبه با خبرنگار شبکه آفتاب استان مرکزی به بیان تاریخچه ایرالکو پرداخت و گفت: شرکت آلومینیوم ایران از سال ۱۳۵۱ به عنوان اولین تولید کننده شمش آلومینیوم در ایران و خاورمیانه با تکنولوژی ۶۸ کیلو آمپر و ظرفیت ۴۵ هزار تن آغاز به کار کرد و از زمان تولید اولین شمش آلومینیوم، در روز ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ تا کنون، ۵/۳ میلیون تن شمش آلومینیوم تولید؛که از این میزان، ۱/۲ میلیون تن انواع محصولات خود را صادر و مابقی را در بازارهای داخلی عرضه نموده تا علاوه بر کسب عناوین صادر کننده برتر استان و صادر کننده نمونه ملی؛ بیش از ۱۱ هزار کارخانه و کارگاه در صنایع پایین‌دستی، مواد اولیه مورد نیاز خود را از تولیدات این شرکت تأمین و زمینه‌ی اشتغال بیش از ۲۵۰ هزار شغل را فراهم نماید.

 

وی در ادامه افزود: ایرالکو در حال حاضر با دو تکنولوژی ۶۸ و ۲۰۰ کیلو آمپر مشغول به فعالیت است و سالانه بالغ بر ۱۸۰ هزار تن انواع شمش مرغوب آلومینیوم را با درجه خلوص بسیار مناسب ۹۹/۸ در بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می‌نماید. دکتر میراشرفی گفت: طرح‌های توسعه‌ای ایرالکو در حال حاضر شامل موارد متعددی است که ایجاد مولد برق با ظرفیت سالانه ۸۵ مگاوات؛ یکی از این طرح‌ها می‌باشد. دکتر میراشرفی اظهار امیدواری نمود با اجرای این طرح، در تابستان سال جاری بخشی از مصرف برق ایرالکو، از این طریق تأمین و تا حد ممکن به پایداری مصرف در پیک مصرف فصل تابستان کمک شود تا این شرکت مادر صنعتی بتواند همچون گذشته، سرانه تولید سالانه خود به میزان ۱۸۰ هزار تن را عملیاتی نماید و در تابستان پیش رو؛ کمترین مشکل از حیث قطعی برق، متوجه تولیدات ایرالکو شود.

دکتر میراشرفی یکی دیگر از طرح‌های توسعه‌ای ایرالکو را احداث شرکت کربن صنعت امیرکبیر برشمرد و افزود: امیدواریم با تزریق منابع مالی از سیستم بانکی، بتوانیم از این شرکت بهره‌برداری نماییم.

سرپرست مدیریت عامل ایرالکو همچنین به طرح‌های زیست محیطی و مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت اشاره و اذعان داشت: به تحقیق می‌توان گفت که ایرالکو در عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، سرآمد دیگر شرکت‌ها در استان مرکزی است و در زمینه عمل به معیارهای زیست محیطی نیز با برخورداری از سند جامع زیست محیطی و اقدامات متعددی که تا کنون در شرکت انجام شده است، توانسته‌است عملکرد خوبی در این زمینه طبق استانداردهای موجود داشته باشد و امر مهم تولید فلز استراتژیک آلومینیوم را در شرایط استاندارد زیست محیطی به انجام رساند.

 

دکتر میراشرفی در ادامه به مسأله حیاتی تأمین مواد اولیه پرداخت و گفت: برای تولید یک کیلوگرم فلز آلومینیوم به دو کیلوگرم پودر آلومینا نیاز است و بخش اعظم مواد اولیه ایرالکو وارداتی می‌باشند و در این مسیر، تأمین به موقع ارز، مسأله‌ای بسیار مهم است. وی در پایان خاطر نشان ساخت: در حالی که ما متعهد شده‌ایم بیشترین مقدار تولیدات شرکت را در بازار داخلی عرضه نماییم، و در سالی که مقام معظم رهبری (مد ظله) آن را سال مهار تورم و رشد تولید نام‌گذاری فرموده‌اند؛ توقع داریم نگاه مسئولین امر به شرکت‌های بزرگ تولیدی از جمله ایرالکو، نگاه ویژه و در مسیر تسهیل امر مقدس تولید باشد.