تقدیر از ایرالکو؛ صادرکننده نمونه ملی سال ۹۹

384

در مراسم بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات، شرکت آلومینیوم ایران به عنوان صادرکننده نمونه ملی سال ۱۳۹۹ کشور انتخاب گردید.

Img20210111161452340

  روابط عمومی و صنعتی ایرالکو، شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به عنوان صادرکننده نمونه سال ۹۹  انتخاب شد. مراسم روز ملی صادرات، روز گذشته مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهندس مجیدی مدیر عامل ایرالکو، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و جمعی از صادرکنندگان کشور برگزار شد.

در بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات ایران و آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه ملی کشور در سال ۱۳۹۹ که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کشاورزی ایران برگزار گردید، مهندس مجیدی مدیر عامل ایرالکو تندیس و لوح صادرکننده نمونه سال را از جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت دریافت نمود.

1

در این مراسم که برای نخستین بار توسط اتاق بازرگانی ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی و با سخنرانی جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت، پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و چند تن از فعالان اقتصادی برگزار گردید، در ابتدای نشست علی ملایی، معاون کسب‌وکار اتاق  بازرگانی ایران گزارشی از روند انتخاب صادرکننده نمونه و ممتاز ارائه دادو پس از سخنرانی های مدعوین، منتخبان؛ تندیس و لوح‌های تقدیر خود را دریافت نمودند. در پایان هم از تمبر یادبود مراسم رونمایی گردید.

فرایند انتخاب صادر کننده نمونه ملی سال با همکاری و هم اندیشی تشکل‌ها و اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و راه اندازی سامانه اختصاصی برای ثبت نام صادرکنندگان نمونه از تیر ماه ۱۳۹۹ شروع گردید که ۸۲۲ شرکت در ثبت نام اولیه واجد شرایط گردیده و پس از ارائه مدارک و مستندات لازم ۳۸۰ شرکت به مرحله نهایی رسیدند. در نهایت پس از بررسی‌های تخصصی در کارگروه‌های مشخص، ۵۶ شرکت شامل۳۹ شرکت در بخش صنعت و معدن ، ۱۰ شرکت در بخش کشاورزی و  ۷ شرکت در بخش خدمات به عنوان صادر کننده نمونه ملی ایران در سال ۹۹ دست یافتند.

 

معاون اول رییس جمهور در مراسم روز ملی صادرات تاکید کرد:

  صادرکنندگان روحیه قوی و مثبت خود را در شرایط سخت حفظ کنند.  بخش خصوصی باید جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور با بیان این که صادرکنندگان کشور در شرایط تحریم، خود را به آب و آتش زدند تا ارز مورد نیاز دارو، کالا‌های اساسی و تجهیزات پزشکی تامین شود، گفت: این جفا است که درباره بخش خصوصی و صادرکنندگان در جامعه به گونه‌ای صحبت شود که گویی عده‌ای چپاول‌گر هستند.

دکتر اسحاق جهانگیری در بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات با قدردانی از برگزاری این مراسم از سوی اتاق بازرگانی ایران، افزود: دولت باید تلاش کند کارها را به بخش خصوصی واگذار کند چرا که بخش خصوصی عملکرد بهتری از دولت دارد و امیدواریم بتوانیم کارهای مهمی را در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی و بازرگانی به اتاق بازرگانی و تشکل‌های مختلف واگذار کنیم.

وی افزود: مهمترین کاری که بانک مرکزی می‌توانست برای مهار نرخ ارز انجام دهد این بود که اسکناس ارز را در بازار تزریق کند. در سال‌های قبل، بانک مرکزی حداکثر روزی ۱۵۰ میلیون دلار در بازار تزریق می کرد اما در فروردین سال ۹۷ در شرایطی قرار گرفتیم که هنوز هم قصد ندارم بگویم چه میزان اسکناس ارز در بازار تزریق شد.

3b632d13-7d7c-4add-8c11-4e9ba2c52950

 

صادرکنندگان روحیه قوی و مثبت خود را در شرایط سخت حفظ کنند

معاون اول رییس جمهور ضمن درخواست از صادرکنندگان برای حفظ روحیه قوی و مثبت خود؛ به ایشان تاکید نمود از شرایط سخت خسته نشوند و همچنین اذعان داشت: در پاییز سال ۹۹ نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل، اقتصاد کشور رشد مثبت داشته و در سه ماهه تابستان نیز رشد اقتصادی ۵٫۱ درصد مثبت بوده است که همه این دستاوردها نتیجه عملکرد صنعتگران و فعالان اقتصادی کشور است.

3

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه حتما تحریم‌ها باید رفع شود و دولت این موضوع را وظیفه خود می‌داند، از اتاق‌های مشترک بازرگانی با کشورهای خارجی خواست از هم اکنون برای آینده آمادگی داشته باشند و گفتگوهای خود را با طرف‌های خارجی آغاز کنند.

وی ادامه داد: البته دولت تلاش‌هایی برای مقابله با تحریم انجام داده است و در سه سال اخیر در ستاد مقابله با تحریم؛ انواع روش‌ها و راهکارها مورد استفاده قرار گرفته تا تحریم‌ها را هم دور بزنیم و هم بی اثر کنیم که خوشبختانه در این زمینه دستاوردهای خوبی نیز حاصل شده و لازم است در خصوص تجربه این ایام کتاب‌ها نوشته شود که چگونه توانستیم از این مقطع عبور کنیم.

 

وزیر صمت در مراسم روز ملی صادرات اعلام کرد:

ثبت بیش از ۱۰ میلیارد دلار پرونده در سامانه جامع تجارت پس از ابلاغیه‌های جدید صادراتی، تکمیل مصوبه ۱۷۷ ستاد اقتصادی دولت در دستور کار است.

 

رزم حسینی وزیر صمت

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز ملی صادرات از ثبت ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پرونده در سامانه جامع تجارت پس از ابلاغیه‌های جدید صادراتی خبر داد. علیرضا رزم حسینی در مراسم بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات، با بیان این مطلب افزود: صادرکنندگان متعهد؛ مجاهدان اقتصادی هستند و روز ملی صادرات بهانه‌ای برای مطرح شدن مسائل، فرصت‎ها و دغدغه‌های این بخش می‌باشد.

افزایش میانگین واردات روزانه تا ۳۸۰ هزار تن با اجرای مصوبه جدید ستاد اقتصادی دولت

رزم‌حسینی با بیان برخی آمارها تصریح کرد: از زمان اجرای مصوبه جدید ستاد اقتصادی دولت در آبان ماه، در مقایسه با سال گذشته میانگین واردات روزانه از ۹۵ هزار تن به ۱۰۱ هزار تن و حتی تا ۳۸۰ هزار تن هم ارتقا یافته است که عمده این کالاها، کالاهای واسطه‌ای مواد اولیه و ضروری بوده است.

Img2021011116175290(2)

تکمیل مصوبه ۱۷۷ ستاد اقتصادی دولت در دستور کار است

وی با تاکید بر اینکه تکمیل مصوبه ۱۷۷ ستاد اقتصادی دولت در دستور کار می‎باشد، گفت: با نمایندگان دستگاه‌های ذیربط به اجماع رسیده ایم و تکمیل مصوبه به زودی در ستاد اقتصادی دولت مطرح و ابلاغ می‌شود.

قیمت‌گذاری دستوری را نمی‎‌پسندم

وزیر صمت همچنین تصریح کرد: هیچ وقت قیمت‌گذاری دستوری را نمی‎پسندم و قیمت‌گذاری دستوری ارز هم نباید وجود داشته باشد. رزم حسینی در پایان گفت: در مدت زمان کوتاه باقی مانده با همراهی دولت، رئیس‌جمهور و دستگاه‎های اجرایی تمام تلاش خود را در زمینه تسهیل امور مرتبط با صنعت، معدن و تجارت؛ انجام خواهم داد‌.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در مراسم روز ملی صادرات:

وزارت صمت نگاه مجلس را در تصمیمات تجاری وارد کرد. بازنگری فعالیت‌های تجاری در وزارت صمت اقدامی پسندیده بود. بانک مرکزی در تصمیم گیریهای تجاری باید تابع وزارت صمت باشد.

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در مراسم بیست و چهارمین روز ملی صادرات بیان کرد: اقدام خوبی که در دولت صورت گرفت این بود که فعالیت‌های بخش تجارت کشور در وزارت صمت بازنگری شد و وزارت صمت نگاه مجلس را در تصمیمات تجاری وارد کرد. محمدرضا پورابراهیمی با تاکید بر این مطلب، افزود: تعیین تکلیف تعهدات ارزی با این هدف که حتی یک دلار از منابع ملی ارزی هم در خارج از کشور رسوب نشود و به کشور بازگردد، با رفع مشکل‎ها در این خصوص امکان پذیر است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم روز ملی صادرات اعلام کرد:

ایجاد آرامش بیشتر در حوزه تجارت خارجی با ابلاغ مصوبه تکمیلی ستاد اقتصادی دولت،  بزودی. ارزش افزوده بیشتر، معیار انتخاب کالای صادراتی

 

زادبوم رئیس سازمان تجارت

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در بیست و چهارمین مراسم سالروز ملی صادرات، ارزش افزوده بیشتر را معیار انتخاب کالاهای صادراتی دانست. حمید زادبوم در این مراسم با اعلام رونمایی از پورتال جدید سازمان توسعه تجارت ایران، افزود: از اینکه بعد از ۲۳ سال مراسم بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به عنوان نماینده بخش خصوصی برگزار می‌شود، بسیار خرسندم.

برافراشته شدن پرچم ۵۶ رزمنده در عرصه جنگ اقتصادی

وی به همکاری و تعامل میان وزارت صمت و اتاق بازرگانی اشاره کرد و گفت: در بیست و چهارمین سالروز ملی صادرات، پرچم ۵۶ رزمنده در عرصه جنگ اقتصادی برافراشته می شود.

تسهیل روند رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان با ابلاغیه ستاد اقتصادی دولت

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، سیاست وزارت صمت را فراوانی کالا و تسهیل و رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان دانست و اضافه کرد: با ابلاغ مصوبه جدید ستاد اقتصادی دولت (مصوبه ۱۷۷) در آبان ماه، این روند نیز تسهیل شد.

رئیس اتاق بازرگانی در مراسم روز ملی صادرات:

روز ملی صادرات، تبلور افتخارآفرینی جهادگران عرصه تجارت است.  نقطه عطف تضمین معیشت مردم و عدالت اجتماعی، پشتیبانی واقعی از صادر‌کنندگان می باشد.

 

شافعی رئیس اتاق بازرگانی

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز ملی صادرات را تبلور افتخارآفرینی جهادگران عرصه تجارت دانست. غلامحسین شافعی در مراسم بیست و چهارمین روز ملی صادرات، با بیان این مطلب افزود: در شرایط کاملاً استثنایی و ویژه قرار داریم که باید از دیوار سخت و ستبر تحریم ها عبور کنیم.

لوح تقدیر از شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به عنوان صادرکننده نمونه ملی در سال ۱۳۹۹:

گواهینامه

 

Img20210111145226297(6)