امروزه شرکتی در بازار می‌تواند موفق باشد که محصول با کیفیت تولید کند.

از هرگونه فکر خلاق و اندیشه های نوین و نوگرایانه در شرکت استقبال می‌کنیم.

در راستای پیاده سازی ممیزی خارجی در بهمن ماه ۹۸ و تغییرات چهارگانه صورت پذیرفته در ویرایش جدید، جلسه ای با حضور مهندس مجیدی مدیر عامل ایرالکو، مهندس زاوشی عضو هیات مدیره، معاونین و مدیران شرکت آلومینوم ایران در روز سه شنبه مورخ ۹۸/۹/۲۶ در سالن روابط عمومی برگزار گردید و با ارزیابی شرکت های رقیب داخلی و خارجی و بررسی مزیت های نسبی و مقایسه آن با نقاط قوت، ضعف، تهدید ها و فرصت ها در شرایط فعلی کشور، از نقطه نظرات کارشناسی مدیران شرکت استفاده گردید و از الزامات تغییر که در ایزو ۲۰۱۵ می بایست صورت پذیرد نسبت به  تهیه سند استراتژی جدید در سازمان بحث و تبادل نظر گردید.

چهارتغییر اساسی سیستم مدیریت یکپارچه ویرایش ۲۰۱۵ عبارتند از :

۱-شناسایی و اقدام اصلاحی ریسک های فرایندی ۲- مدیریت ریسک  ۳- مدیریت تغییر  ۴- مدیریت دانش

در ابتدا مهندس مجیدی مدیرعامل ایرالکو، به بیان وضعیت موجود در کارخانه و اقداماتی که در آینده می بایست صورت پذیرد؛ پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود عنوان نمود: یکی از عمده ترین مشکلات ما در حال حاضر تامین مواد اولیه است. در واقع همواره هدف اصلی ما خرید مواد اولیه از تولید کنندگان اصلی بوده تا بتوانیم قیمت‌های خرید را پایین بیاوریم که البته در این مورد هنوز به طور کامل موفق نشده ایم.

مهندس مجیدی افزود: به علت شرایط تحریم، هیچ تولیدکننده‌ای در دنیا حاضر به فروش مستقیم به ما نیست و مجبور به خرید از واسطه ها در این خصوص می باشیم که حتی در برخی موارد باید مواد اولیه را از واسطه های سوم یا چهارم خریداری نماییم که همین موضوع باعث افزایش قیمت تمام شده محصول می گردد.

مدیر عامل ایرالکو همچنین اذعان داشت: در بحث مواد اولیه مشکل اصلی ما تأمین پودر آلومینا، آلومینیوم فلوراید و آند است که می‌توانیم این اطمینان خاطر را داشته باشیم که حداقل تا خرداد ماه سال آینده، پودر آلومینای مورد نیاز شرکت تامین شده است.

وی افزود: تأمین آلومینیوم فلوراید هم تا حدود بسیار زیادی مرتفع گردیده است و مشکل اصلی ما در حال حاضر تأمین آند است. البته درباره تأمین آند هم باید این مطلب را اضافه کنم که ۶۰ هزار تن آند خریداری شده ولی عدم تعهد شرکت چینی در تحویل به موقع این آندها مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است. البته ما همچنان به دنبال تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود از منابع اصلی در کشورهای دیگر می باشیم.

مهندس مجیدی افزود: مشکل بعدی ما مشکل نقدینگی است. ما در زمینه تأمین نقدینگی به دنبال مذاکره و رایزنی با بانک های مختلف مانند بانک صنعت و معدن و بانک تجارت و … هستیم که تاکنون نتیجه ای حاصل نگردیده است و لی مذاکرات ادامه دارد.

مدیر عامل ایرالکو اظهار داشت: مساله دیگری که با آن مواجه هستیم بحث انتقال ارز می باشدکه به علت شرایط تحریم، نمی‌توان مبادلات را انجام داد.

مهندس مجیدی در ادامه سخنان خود تصریح نمود: موضوع دیگر مورد بحث کارگروه تنظیم بازار است که در واقع به ما ابلاغ نموده است که محصول نهایی خود را باید در بورس با قیمت ارز نیمایی بفروشیم و این در حالی است که ما مواد اولیه و قطعات و تجهیزات خود را در بازار با نرخ ارز آزاد تهیه می کنیم و می توان گفت به علت اختلاف ارز نیما و سنا و با توجه به خرید مواد اولیه و تجهیزات با قیمت روز بازار، در واقع شمش ما با ضرر فروخته می شود.

وی همچنین افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که برای شرکت آلومینیوم ایران وجود دارد، عدم هماهنگی ما بین شرکت های تولید کننده آلومینیوم در ایران در خصوص عرضه و فروش محصولات است و این موضوع در جلسه ای که با مدیران ایمیدرو و سایر شرکتهای تولید آلومینیوم داشتیم بر ارائه راه حل و برون رفت از این مشکلات گفتگو و تبادل نظر گردیده است.

مهندس مجیدی اظهار داشت: مسئله دیگری که در حال حاضر برای وضعیت آلومینیوم کشور و به خصوص برای ایرالکو به وجود آمده است، استفاده و توجه به تکنولوژی جدید و به روز سایر تولید کنندگان داخلی و خارجی است که این امر قطعاً قیمت تمام شده آنها را نسبت به ایرالکو کاهش خواهد داد و این واقعیتی است که باید برای عرضه، فروش و باقی ماندن در بازار را جدی بگیریم و برای آن برنامه ریزی کنیم.

مهندس مجیدی عدم ثبات در مدیریت کارخانه و هیأت مدیره را از دیگر معضلات شرکت برشمرد که این امر موجب عدم برنامه ریزی بلند مدت برای شرکت شده است که روزی که شرکت سالکو در سال ۱۳۸۲ کلنگ زنی شد باید به فکر توسعه و تغییر تکنولوژی کارخانه می افتادند.

مدیر عامل ایرالکو افزود: آنچه باید در اینجا یادآور شوم این است که تفکر عمومی در بیرون از شرکت آلومینیوم ایران وحتی گاهی داخل شرکت این است که عموماً فکر می‌کنند که ایرالکو شرکتی دولتی است در حالی که صددرصد سهام این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده است و من فکر می‌کنم که رمز موفقیت ایرالکو بر این موضوع مبتنی است که به  صورت خصوصی اداره شود چرا که دولت ها بنگاه‌دار خوبی نیستند و سیاستهای کشور هم در راستای خصوصی سازی و چابک سازی ترسیم گردیده است.

مهندس مجیدی در ادامه صحبت های خویش در خصوص سهم هر یک از هزینه های تمام شده محصول ایرالکو افزود: ۷۶ درصد هزینه‌ها مربوط به خرید مواد اولیه، ۱۲/۵درصد مربوط به حقوق و دستمزد، ۷/۳ درصد برای مصرف برق و مابقی برای موارد دیگر است که با توجه به رقم ۷۶ درصدی مواد اولیه باید در این مورد فکر کنیم و هدف اصلی ما باید متمرکز بر روی تولید مواد اولیه مورد نیاز و یا خرید آن از تأمین کنندگان اصلی در قالب عقد قراردادهای بلند مدت باشد.

وی در خصوص وظایف ایرالکو در عمل به مسئولیت های اجتماعی و بحث ورزش نیز عنوان نمودند: اینجانب به طور قاطع و صد در صد از تیم‌های ورزشی کارگری در سطح کارخانه و اعزام به مسابقات استانی و کشوری  حمایت می کنم و ما وظیفه ای برای تیم داری در خصوص لیگ های برتر نداریم.

ایشان با تاکید بر تجربه و تخصص پرسنل ایرالکو عنوان نمودند: توانمندی جایگزینی خطوط ۶۷ کیلو آمپر به ۲۴۰ کیلو آمپر در داخل ایرالکو امکان پذیر است و در جلسه ای که با مدیران ایمیدرو برگزار نمودیم بر این موضوع تأکید نموده و خواستار حمایت آنها از طرح های توسعه ای ایرالکو و خطوط جدید تولید با تکنولوژی روز دنیا بودیم.

مهندس مجیدی مدیر عامل ایرالکو اجرای نظام پیشنهادات در داخل شرکت را مهم ارزیابی نموده و بیان نمودند از معاونت تحقیقات می خواهم که موضوع را پی گیری و اجرایی نموده، چرا که در دین مبین اسلام بر مشورت در کارها و امور تاکید شده است.

ایشان با توجه به راه اندازی مرکز تحقیقات آلومینیوم در دانشگاه علم و صنعت اراک  بر لزوم استفاده از دانش و علم روز دانشگاه‌ها تاکید نموده و خواستار پیگیری بیشتر این موضوع توسط معاونت برنامه ریزی شدند.

مدیر عامل ایرالکو مهمترین عنصر هر سازمانی را نیروی انسانی آن برشمرد لذا باید به آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر در شرکت توجه جدی کنیم.

مدیر عامل ایرالکو در پایان با مثبت ارزیابی نمودن این گونه جلسات بر تداوم آن تاکید نمودند و اظهار داشتند: از هرگونه فکر خلاق و اندیشه های نوین و نوگرایانه در شرکت استقبال می‌کنیم.

در ادامه، مهندس اسدی مدیر کنترل کیفیت و بازرسی فرآیند در خصوص الزامات سیستم مدیریت یکپارچه IMS ویرایش ۲۰۱۵ توضیحاتی به مدعوین ارائه نموده و در ادامه برخی مدیران به نقطه نظرات خود در خصوص تدوین استراتژی سازمانی شرکت و الزامات ایزو ویرایش ۲۰۱۵ بحث و تبادل نظر نمودند.