دلیل اقبال به سهام ایرالکو در بورس

1103

  روابط عمومی و صنعتی: مصاحبه بورس ۲۴ با رضایی معاون مالی و منابع انسانی شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  بورس ۲۴: صحبت از آلومینیوم ایران است، سهمی که از ابتدای سال جاری تاکنون در حدود ۱۰۰ درصد بازدهی برای سهامداران داشته است. این شرکت در گزارش شش ماهه خود، رشد ۸۱ درصدی در سود خالص را شناسایی کرد و شاهد رکورد شکنی هایی از این شرکت برای تقاضای محصولات در بورس کالا هستیم.

فروش عالی است

مصطفی رضائی معاون مالی و منابع انسانی شرکت آلومینیوم ایران درباره آخرین رخدادهای این شرکت در حوزه فروش محصول به بورس ۲۴ گفت: بر اساس استراتژی ای که در مجموعه حکم فرما شده، تیمی تخصصی برای پیاده سازی شرایطی مساعد در حوزه فروش عملیاتی شده است که این اقدامات؛ منجر به این شده که فروش ایرالکو، به نسبت گذشته، بر اساس ساز و کاری مشخص و مدون عملیاتی شود، این موضوع یکی از مواردی است که در افزایش فروش اثر گذار بوده است.

رضایی افزود: از دیگر عواملی که منجر شد تا تقاضا برای خرید شمش در بازار داخل افزایش یابد، موضوع تحریم ها بود که واردات شمش را با مشکل روبرو کرد و تیم فروش از این فرصت، برای توسعه بازار، بهره برداری لازم را نمود. البته در حوزه درآمدی، علاوه بر اصلاح ساختارهای فروش و بررسی تمام شرایط بازار، نوسانات نرخ ارز هم بی تاثیر نبوده و منجر به افزایش درآمد و بهبود عملکرد ما شده است. همچنین در حوزه منابع انسانی هم برای چابک شدن و ترمیم بدنه نیروی انسانی، مشوق های خوبی برای بازنشستگی و بازخرید نیروهای استخدامی و اصلاح شرایط نیروهای پیمانکاری و انتقال آن ها به خطوط تولیدی؛ عملیاتی شده است.

این مقام مسئول در آلومینیوم ایران؛ به چالش های ایجاد شده در اثر تحریم ها نیز اشاره نمود و گفت: یکی از مواردی که محدودیت هایی را برای ما ایجاد کرده است، بحث واردات مواد اولیه است که این موضوع نیز منجر شد تا ما با قرار داد های میان مدت و بلند مدت، برای تامین مواد اولیه؛ بخشی از ریسک ایجاد شده را پوشش دهیم تا حداقل مشکل را در تامین مواد اولیه داشته باشیم، از طرفی با کاهش ضایعات تولید، افزایش بهره وری و کنترل میزان مصرف مواد اولیه، شرایط خوبی را برای تدوام تولید ایجاد نموده ایم.

معاون مالی و اقتصادی آلومینیوم ایران به مهندسی های مالی ایجاد شده و پیگیری های مستمر برای کاهش هزینه های مالی هم اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات مهمی که در راستای کاهش هزینه مالی اجرا شد؛ استفاده از مشوق های قانونی بود که در همین راستا توافقی با بانک صنعت و معدن عملیاتی شد تا بدهی ارزی ما به صورت ریالی تسویه شود. وی همچنین افزود: اگر این اقدام عملیاتی نمی شد، با توجه به نوسانات قیمت ارز، بخش قابل توجهی از سود شرکت، صرف تامین هزینه های مالی می شد.

احتمال تسویه بدهی با دلار ارزان

وی در ادامه تصریح نمود: در همین راستا در تلاشیم تا بدهی ۸۰ میلیون دلاری به بانک صادرات را با استفاده از ماده ۴۶ رفع موانع تولید رقابت پذیر با نرخ ۱۲۲۶ تومان تسویه کنیم، مذاکرات گسترده ای پیرامون این موضوع عملیاتی کرده ایم که در نهایت بانک مرکزی باید در این خصوص اظهار نظر کند، اگر در این موضوع نیز به توافق برسیم سهم هزینه های مالی در ساختار ترازنامه ای ما کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

رضایی درباره صادرات مجموعه هم گفت: با توجه به عملکرد نامناسب شرکت های تولید کننده آلومینیوم در صادرات آلومینیوم به ترکیه؛ بازار این منطقه با نوسانات منفی روبرو شد که این نوسانات در پاره ای از موارد منجر به فروش کالا، پایین تر از قیمت LME  نیز می شد. اما با توجه به سیاست هایی که پیاده سازی کردیم، تلاش شد تا به میزان نیاز ارزی، اقدام به صادرات نماییم و در تلاش هستیم تا با تولید کالاهای جانبی مثل بیلت های طول بلند، ارزش افزوده بیشتری ایجاد نموده و با تشکیل کنسرسیوم در این حوزه با همکاری سایر شرکت ها، سبد محصولات متنوعی را برای صادرات فراهم آورده و به صورت اصولی و هدفمند اقدام به صادرات نماییم.

وی درباره رشد قیمت سهام این مجموعه هم گفت: با توجه به اقداماتی که در مجموعه عملیاتی نموده ایم، در حوزه تولید، فروش و تولید محصول با کیفیت؛ همچنین تغییراتی که در صورت های مالی شاهد آن هستیم، در تصمیم گیری سهامداران برای سرمایه گذاری، اثر گذار بوده است و لازم به ذکر است که روند کلی بازار نیز، در تغییرات قیمت سهام ایرالکو، بی تاثیر نبوده است.