افت اندک قیمت آلومینیوم در طول یک ماه گذشته/ تاثیر اندک عوامل بنیادین بر تنش‌های تجاری

170

روابط عمومی و صنعتی ایرالکو:

باشگاه آلومينيوم: در طول يک ماه گذشته، قيمت آلومينيوم در بورس فلزات لندن، حدود ۰٫۸ درصد کاهش يافت و در سطح ۱،۷۶۱ دلار بر تن قرار گرفت. هر چند که در طول ماه مِي، عوامل بنياديني به رشد قيمت آلومينيوم کمک کردند اما تداوم تنش‌هاي تجاري، بسيار قوي‌تر عمل کرد و باعث افت قيمت‌ها در طول اين ماه شد.

به گزارش باشگاه آلومينيوم به نقل از فلزات آنلاين، قيمت آلومينيوم در طول يک ماه گذشته در بورس فلزات لندن و بورس آتي شانگهاي با افت به ترتيب با افت ۰٫۸ و ۲٫۶ درصدي مواجه شد. روند قيمت آلومينيوم در اين ۲ بورس مهم جهاني طي يک ماه گذشته با نوسانات اندکي همراه بود. موجودي قابل فروش انبارهاي ۲ بورس نيز طي اين دوره تحت تأثير افت شديد موجودي قابل فروش در بورس شانگهاي با افت ۷٫۶ درصدي مواجه شد؛ به‌طوري که موجودي قابل فروش در بورس فلزات لندن از ابتداي ماه تا پايان ماه مِي حدود ۸٫۴ درصد رشد کرد، در حالي که اين ميزان براي موجودي قابل فروش بورس شانگهاي کاهش ۳۴٫۸ درصدي بود. نمودار، روند قيمتي آلومينيوم را در بورس فلزات لندن و بورس شانگهاي به‌همراه تغييرات موجودي قابل فروش در اين ۲ بورس را نشان مي‌دهد.

در روزها ابتدايي از دوره مورد بررسي (ماه مِي)، تعطيلي چند روزه در چين به‌مناسبت روز کارگر، قيمت‌ها را در اين بازار راکد نگه‌داشت؛ اما در بورس فلزات لندن تحت تأثير طولاني شدن تنش‌هاي تجاري بين چين و آمريکا پس از توئيت ترامپ در خصوص بازگشت تعرفه‌هاي تجاري به ۲۵ درصد با کاهش همراه شد. گفتني است که در اواخر سال گذشته، قبل از شروع مذاکرات تجاري، طرفين توافق کردند که به‌طور موقت تا زمان حصول توافق نهايي تجاري، از تعرفه‌هاي وارداتي يکاهند؛در همين راستا نيز ايالات متحده، تعرفه‌هاي ۲۰۰ ميليارد دلار از کالاهاي چيني را از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد کاهش داده بود، اما در اواخر ماه آوريل، با کم شدن اميد ترامپ به حصول توافق تجاري، در توئيت خود اعلام کرد که قصد دارد تا تعرفه‌هاي کاهش يافته به ۱۰ درصد را دوباره به ۲۵ درصد افزايش دهد و علاوه بر ۲۰۰ ميليارد دلار از کالاهاي چيني، تعرفه ۲۵ درصدي نيز بر روي ساير کالاهاي اين کشور با مجموع ارزش ۳۲۵ ميليارد دلار اعمال کند.

در حالي که قيمت آلومينيوم تحت تأثير تنش‌هاي تجاري در حال افت بود، نگراني از کسري عرضه آلومينا در بازار آسيا، خصوصا در چين، باعث شد تا قيمت اين فلز کمي از افت قيمت خود را بازيابي کند. گفتني است که توليد پالايشگاه آلوميناي Shanxi در شمال چين، به‌دليل نشتي از سايد دپوي گل قرمز (باطله‌ها و پسماند حاصل از پالايش بوکسيت) از نيمه اول ماه مِي به حالت نيمه تعليق در آمد و پس از آنکه مشخص شد که شرکت Shanxi پسماند باطله‌هاي ديگر پالايشگاه آلوميناي خود را بدون رعايت کردن مسائل حفاظتي زيست‌محيطي رها مي‌کند، ظرفيت‌هاي بيشتري از اين شرکت به حالت تعليق در آمد. در همين حين قيمت هر تن آلومينا در بازار شمال چين تا حدود ۳ هزار يوان افزايش يافت که در طول چند سال گذشته بي‌سابقه بود.

با توجه به اينکه بخش قابل توجهي ظرفيت‌هاي ذوب چين در شمال اين کشور قرار دارد، اين افزايش قيمت آلومينا در اين منطقه باعث رشد قيمت در بورس شانگهاي و لندن شد. اما چندي نگذشت که دوباره آتش تنش‌هاي تجاري با قرار گرفتن شرکت‌هاي مهم چيني در ليست سياه ايالات متحده، قيمت آلومينيوم افت پيدا کرد. همچنين در همين دوره نيز بازگشايي کامل پالايشگاه Alunorte و همچنين واحد ذوب Albras در برزيل از سوي نورسک‌هيدرو، نگراني از کسري عرضه آلومينا در بازار را از ميان برد به روندنزولي قيمت آلومينيوم شتاب داد.

با توجه به تبعيت زياد آلومينيوم از روند مذاکرات و تنش‌هاي تجاري، انتظار مي‌رود که قيمت آلومينيوم در ماه‌هاي آتي همچنان وابستگي خود به اين عوامل را همچنان حفظ کند. از آن‌جايي که عملکرد صنعتي چين در ماه مِي، بسيار کمتر از مقدار مورد انتظار کاهش يافت و عمده اين کاهش به‌خاطر تنش‌ها بود، احتمال داده مي‌شود که قيمت آلومينيوم شديدا تحت فشار قرار بگيرد. با اين حال، اگر کوچکترين روزنه‌هاي اميدي براي تلطيف تنش‌ها ايجاد شود، مي‌تواند محرک خوبي براي رشد قيمت آلومينيوم باشد.