تفاهم‌نامه تامین مالی و فنی پروژه نفلین‌سینیت سراب بین ایدرو و ایمیدرو امضا شد

111

 روابط عمومی و صنعتی ایرالکو

مي متالز – با امضاي تفاهم‌نامه‌اي بين سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو)، تامين مالي و فني طرح توليد آلومينا از نفلين‌سينيت در شهرستان سراب از محل سرمايه‌گذاري خارجي انجام مي‌شود.

به گزارش مي متالز، با امضاي اين تفاهم‌نامه که ۱۲ خرداد با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي، وزير صنعت، معدن و تجارت و استاندار آذربايجان شرقي انجام شد، تامين مالي توليد ۲۰۰ ميليون تن آلومينا از نفلين‌سينيت با سرمايه گذاري به ارزش ۶۰۰ ميليون يورو انجام خواهد شد.

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اهميت اين طرح در ارتقاي سطح توليد و اشتغال کشور، گفت: بسيار خوشحاليم که اين طرح بعد از مدت‌هاي طولاني به لنگرگاه مطمئني رسيده است و اميدواريم به زودي شاهد اجرايي شدن آن باشيم.

رضا رحماني، وزير صنعت، معدن و تجارت نيز با اشاره به سياست اين وزارتخانه مبني بر انقلاب معدني در سال جاري، گفت: در حوزه اکتشاف و نوسازي و تجهيز معادن موجود کارهاي بزرگي شروع شده است.

وي افزود: بهره‌برداري از طرح توليد آلومينا از نفلين‌سينيت شهرستان سراب موجب رهايي کشور از واردات آلومينا شده و وزارت صمت در کنار اين طرح به زنجيره توليد و صنايع بالادستي و پايين‌دستي آن هم توجه خواهد کرد.

محمدرضا پورمحمدي، استاندار آذربايجان شرقي هم با اشاره به ظرفيت‌هاي غني اين استان در بخش معدن، گفت: فاز جديد پروژه توليد آلومينا از نفلين‌سينيت سراب با آماده‌سازي بستر تامين مالي و فني آن آغاز شده و بهره‌برداري از آن خدمت بزرگي به کشور و استان خواهد بود. وي خواستار حمايت همه‌جانبه مجلس شوراي اسلامي از اجراي اين طرح شد.