ENGLISH
شرکت آلومینیوم ایران ( ایرالکو )
داده ای برای نمایش وجود ندارد
1397/09/26
با حضور دكتر ميراشرفي؛ رئيس كل گمرك كشور، انبار گمرك ايرالكو افتتاح شد
با حضور دكتر ميراشرفي؛ رئيس كل گمرك كشور، انبار گمرك ايرالكو افتتاح شد


 

مهندس مجيدي در آيين افتتاح انبار گمرك ايرالكو؛

از نگاه هوشمندانه و راه گشاي دكتر مير اشرفي در ايجاد انبار گمرك در شركت آلومينيوم ايران تشكر مي نمايم.
روابط عمومي و صنعتي ايرالكو– با حضور معاون وزير و رئيس كل گمرك كشور، انبار گمرك شركت آلومينيوم ايران افتتاح شد.


در روز پنجشنبه مورخه 97/9/22 با حضور دكتر مير اشرفي معاون وزير و رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران، مهندس حسيني سرپرست گمركات استان مركزي، مهندس آبايي مدير كل كار، تعاون و رفاه استان مركزي، مهندس توسطي و مهدي نيا رئيس و نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان مركزي، آدينه مدير كل امنيتي و انتظامي استانداري مركزي، آقايان فراهاني و اكبري از حوزه رياست پليس امنيت و مسئول حوزه كارگري، مهندس بختيار معاون امور صنايع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي، مهندس زاوشي عضو هيئت مديره ايرالكو، مهندس مجيدي مدير عامل شركت، مهندس بوالحسني مدير كارخانه، معاونين و مديران ايرالكو؛ آيين افتتاحيه انبار گمرك شركت آلومينيوم ايران برگزار گرديد.


2در ابتدا مهندس مجيدي مدير عامل ايرالكو ضمن خير مقدم به مدعوين، با اشاره به وضعيت توليد كنندگان شمش آلومينيوم در كشور گفت: متاسفانه از بين سه توليد كننده ي عمده ي شمش آلومينيوم در كشور، دو شركت آلومينيوم المهدي و هرمزال، تنها با 30% ظرفيت مشغول به توليد هستند و با استناد به شرايط موجود در بازار فلز آلومينيوم در كشور، به دليل عدم وجود توجيه و صرفه ي اقتصادي، عملاً به سمت توقف كامل توليد پيش مي روند؛ اين در حالي است كه ايرالكو بحمدا... تا به امروز با تمام ظرفيت موجود به توليد پرداخته، چرا كه 4700 نفر به صورت نيروي كار در كارخانه توليد آلومينيوم ايران مشغول به كار هستند و 11000 كارگاه و كارخانه ي بزرگ و كوچك نيز در سطح كشور ، مصرف كنندگان توليدات ايرالكو مي باشند.


4مدير عامل ايرالكو شرايط دشوار حاكم بر توليد و صنعت كشور را تشريح نمود و افزود: ايرالكو در حالي با تمام توان خود به توليد مي پردازد كه ناچار است 80% مواد اوليه ي مورد نياز را از طريق واردات تأمين نمايد و اين موضوع علاوه بر مشكلاتي كه با وجود تحريم ها و بالا رفتن قيمت دلار و ... گريبانگير اين شركت مادر صنعت است؛ در بخش گمركي و هزينه هاي وارده در اين قسمت نيز تحميل كننده ي هزينه هاي مازاد و در نتيجه بالا رفتن قيمت تمام شده ي محصول است؛ چرا كه ورود مواد اوليه از طريق بندر عباس و بندر امام خميني (ره) كه ايرالكو هيچگونه تأسيسات انبارداري در آن ها ندارد، موجب تحميل هزينه هاي بسيار در اين مقوله گرديده است.Iralco_Pic (5)مهندس مجيدي با ارائه ي توضيحات فوق، ضمن تقدير از نگاه هوشمندانه و راهگشاي رئيس كل گمرك كشور، مبني بر ايجاد انبار گمرك در كارخانه ي توليد آلومينيوم ايران، اذعان داشت: پيشنهاد جناب آقاي دكتر ميراشرفي راهكاري بسيار مفيد و كاربردي بود و ما يك انبار با هزينه ي 140 ميليون تومان به اين امر اختصاص داديم و پس از اين نيز در پي ايجاد يك انبار روباز جهت امور گمركي ايرالكو در داخل شركت هستيم.


Iralco_Pic (6)


Iralco_Pic (7)ايشان هزينه هاي ايرالكو در بخش انبارداري را در حد فاصل سال هاي 1390 تا پايان شهريور97 بالغ بر 18/9 ميليارد تومان عنوان نموده و گفت: با ايجاد واحد گمرك در شركت؛ علاوه بر صرفه جويي قابل توجهي كه در مسائل مالي خواهيم داشت، تعامل هاي بسيار ارزنده اي نيز با مبادي ذيربط خود در اين بخش مي دانيم.

مديرعامل ايرالكو در بخش ديگري از سخنان خود بيان نمود: انبار گمرك در ايرالكو به صورت كامل تحويل اداره كل گمرك استان خواهد شد و ما ضمن تشكر مجدد از معاون محترم وزير و رئيس كل گمرك كشور، آمادگي خود را جهت توسعه و گسترش توافق هاي حاصله در اين زمينه اعلام مي نماييم.Iralco_Pic (8)در بخش ديگري از اين مراسم، دكتر ميراشرفي معاون وزير امور اقتصادي و دارايي و رئيس كل گمرك جمهوري اسلامي ايران با اشاره به اجراي روش هاي نوين در گمرك بسياري از كشور هاي دنيا، تصريح نمود: امروزه در مباحث گمركي عملاً شيوه هاي جديدي پياده شده و اصطلاحاً كنترل هاي غير مزاحم، جاي كنترل هاي مزاحم را گرفته اند.


Iralco_Pic (11)

 ايشان آمار ارائه شده از سوي سازمان جهاني گمرك را بدين شكل بيان نمود: هر يك روز توقف كالا در اماكن گمركي و غير گمركي، 1% به قيمت تمام شده ي كالا مي افزايد و سپس افزود: قبل از تحريم ها ما براي ترخيص كالاها 27 روز و در حال حاضر 45 روز توقف كالا داريم و اين يعني 45% افزايش قيمت؛ و از طرفي بيش از 70% واردات شامل ماشين آلات و مواد اوليه ي مورد نياز توليد كنندگان مي شود، پس توليد در كشور ما از ابتدا با افزايش قيمت چشمگيري مواجه است. حال اگر مشكلات دست و پاگير موجود در دستگاه ها و ادارات و برخي كارشكني ها و كج سليقگي هاي افراد دست اندركار و شماتت و دشمني هاي آمريكا و ساير دشمنان انقلاب را نيز به ديگر مشكلات امر توليد اضافه نماييم؛ ببينيد چه مي شود؟


Iralco_Pic (10)رئيس كل گمرك كشور اخذ اطلاعات محموله ها را جزء وظايف تعريف شده ي گمرك ها عنوان نمود و گفت: گمرك علاوه بر ثبت ورود و خروج كالاها، اطلاعات مربوط به آن ها و در واقع شناسنامه ي هر كالا را نيز ثبت مي نمايد؛ حال اگر اين اطلاعات نادرست باشند، مانند بيماري كه در ابتدا اطلاعات نادرستي از وضعيت خويش به پزشك مي دهد، مي تواند مشكل ساز شود؛ در حالي كه در كشور هاي پيشرفته ي دنيا، اطلاعاعت دقيق كالاها را طي سه مرحله ي ذيل اخذ مي نمايند:

1- قبل از حمل كالا

2- در حين حمل

3- هنگام ورود به گمرك

با توجه به ثبت دقيق اطلاعات در مراحل 1 و 2، اطلاعات بانكي، بيمه اي، لجستيكي و ساير موارد مورد نياز نيز از قبل مهيا شده و به محض ورود كالا به گمرك؛ بيش از 95% محموله بدون معطلي از گمرك ترخيص مي گردد و مستلزم هزينه هاي انبارداري و غيره نمي گردد.


Iralco_Pic (12)


وي با خاطر نشان ساختن اين مطلب كه: در آينده اي نزديك، اكثر مشاغل كنوني ديگر وجود نخواهند داشت و موفقيت از آن كساني است كه زودتر از ديگران تشخيص دهند، زودتر از ديگران اقدام كنند و زودتر از ديگران هم نتيجه گيري نمايند؛ افزود: ما در شرايط عادي؛ وضعيت مطلوبي در بخش گمرك نداشتيم و با اعمال تحريم ها، متأسفانه پيچيدگي و طولاني تر شدن فرآيند گمرك بدتر از قبل شده است كه يك دليل آن پيچيده تر شدن قوانين و مقررات است. وي افزود: ما براي مقابله با اين روند، با وزارت صمت و بانك ها جلسات متعددي داشتيم تا بتوانيم اصلاح ثبت و سفارش و تمديد آن را كه قبلا به راحتي انجام مي گرفت را مجدداً به همان روال برگردانيم.


Iralco_Pic (13)


دكتر ميراشرفي در بخش ديگري از سخنان خود اين نويد را داد كه تا پايان سال گمرك موبايلي خواهد شد و امور مرتبط با آن از طريق دستگاه هاي تلفن همراه قابل پيگيري خواهد بود. وي همچنين اذعان داشت: كنترل هاي نيمه مزاحم را توسعه خواهيم داد و در بخش هوشمند سازي، همان طور كه در دنيا فعالان مجاز اقتصادي (كه عمده ي آن ها توليد كننده هستند) را شناسايي كرده و به آن ها تسهيلات و خدمات ويژه ارائه مي نمايند؛ در كشور ما نيز 117 سازمان و شركت فعال شناسايي شده اند تا تحت پوشش تسهيلات و خدمات ويژه قرار گيرند. ايشان با تاكيد بر اين نكته كه نقدينگي يكي از پايه هاي اساسي توليد است گفت: يك سال تنفس براي شروع بازپرداخت تسهيلات فعالان اقتصادي در نظر گرفته ايم و همچنين سازمان مالياتي را مجاب كرده ايم كه يا توليدكنندگان را معاف كرده و يا به جاي 9% بتوانند 4% ماليات بپردازند. اقدام ديگر گمرك، انتخاب مسير سبز براي توليد كنندگان است؛ مسيري كه در آن معطلي نداشته باشند. شايان ذكر است كه از 117 فعال اقتصادي شناسايي شده، تعداد 27 شركت دانش بنيان هستند.رئيس كل گمرك كشور در خصوص ايجاد انبار گمرك در شركت آلومينيوم ايران گفت: بهتر است به جاي گلايه از ديگران، معايب خودمان را بازگو نماييم؛ تخصيص اين انبار به امور گمركي در ايرالكو، از جهات مختلف مفيد خواهد بود. كاهش آلايندگي، كاهش مصرف انرژي، افزايش بازدهي و افزايش كيفيت محصول؛ از جمله مواردي بودند كه وي به عنوان مزاياي اين اقدام ارزشمند برشمرد و تاكيد نمود كه آگاهي از اين موارد براي همكاران ما در گمرك نيز بسيار مسرت بخش و موجب اميدواري مي باشد


وي ايجاد انبار هاي گمرك را براي شركت هاي توليدي مانند ايرالكو، بهترين كمك به توليد و صنعت كشور برشمرد و گفت: ما با انگيزه ي كمك به توليد استان و در نتيجه كشور، اين اقدام را انجام داديم. به عنوان مثال به خاطر دارم كه در سال هاي اول انقلاب، راه آهن جمهوري اسلامي چند ده هزار تن ريل قطار را خريداري كرده بود با عوارض 4% ؛ اما به دليل نداشتن توان مالي براي ترخيص كالاي خود از گمرك و از طرفي نداشتن انبار گمرك اختصاصي، تجهيزات ريلي خريداري شده در انبارهاي گمرك باقي ماندند تا جايي كه هزينه هاي انبارداري به چندين برابر قيمت خريد اوليه رسيد. لذا مي بينيم كه ايجاد اين انبارهاي اختصاصي گمرك، تا چه حد مي تواند در صرفه جويي هزينه ها براي توليد كنندگان مفيد باشد.Iralco_Pic (14)


دكتر ميراشرفي تعداد گمرك هاي اختصاصي در استان مركزي را 20 عنوان ذكر كرد و افزود: قبلاً 6 گمرك در شركت هاي بزرگ اراك داشتيم كه در حال حاضر فقط يكي از آن ها باقي است و مابقي به بخش خصوصي واگذار شده اند. وي توليد را مستحق كمك دانست و تاكيد نمود: هدف ما كمك به توليد و آباداني كشور است، ابتدا كمك به توليد در كلان شهر اراك و استان و به تبع آن، توليد در سطح كشور؛ كه به مدد خداوند متعال، اين مهم حتما محقق خواهد شد.

رئيس كل گمرك در بخش پاياني سخنانش به مهندس مجيدي مدير عامل ايرالكو اطمينان داد: مديري تصدي و مسئوليت گمرك در استان مركزي را دارد كه تمام مشكلات شما را لمس مي نمايد. وي همچنين افزود: انبار اختصاصي گمرك در ايرالكو ظرفيت و پتانسيل بسيار خوبي دارد و همكاران ما در  گمرك استان مركزي مي توانند بهره برداري بالايي از اين انبار داشته باشند. اين موفقيت ها قابل دسترسي هستند در صورتي كه ما اهداف شخصي را بر اهداف ملي اولويت ندهيم.

لازم بذكر است كه در ابتداي آبان ماه سالجاري بنا به دستور جناب آقاي مهندس مجيدي مدير عامل محترم به مهندس بوالحسني مدير محترم كارخانه شروع عمليات انبار اختصاصي گمرك در ايرالكو آغاز گرديد. پس از صدور درخواست خريد و انتخاب پيمانكار بمنظور رفع كليه نواقص از جمله عمليات ديوار كشي و موارد ساختماني، دوربين مدار بسته، توزين آنلاين و ... كه مورد نظر مدير كل محترم گمركات استان مركزي بود ظرف مدت 15 روز انجام و از مورخه 1397/09/1 قرارداد مذكور رسماً مؤثر گرديد. بر اساس بررسي هاي انجام شده، با انجام خدمات انبارداري در انبار اختصاصي گمرك ايرالكو صرفه جويي ساليانه ناشي از استفاده از انبار مذكور 2/5 ميليارد تومان خواهد بود.

توضيحاً برخي از مسئولين و مدعوين محترم از كارخانه 110 هزار تني شركت بازديد نمودند.


Iralco_Pic (15)Iralco_Pic (17)


Iralco_Pic (18)


Iralco_Pic (19)Iralco_Pic (20)


Iralco_Pic (21)


Iralco_Pic (22)


Iralco_Pic (23)


Iralco_Pic (25)


Iralco_Pic (26)


Iralco_Pic (27)


Iralco_Pic (28) 

عمليات ديوار كشي انبار گمرك

 

Iralco_pic (1)


Iralco_pic (2)


Iralco_pic (4)


Iralco_pic (6)


Iralco_pic (7)


 
تعداد بازدید:
445
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به شركت آلومينيوم ايران ( ايرالكو ) ميباشد.
ورود اعضا
Powered by DorsaPortal