تجلیل از مهندس مجیدی در آیین تقدیر از صادرکنندگان نمونه استان مرکزی

218

آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان مرکزی در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ با حضور آقازاده استاندار مرکزی، جعفری کرهرودی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، بیگی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی، مهندس مجیدی مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران و برخی مقامات و مسئولان استان و فعالان صنعتی برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی و صنعتی ایرالکو،  طی این مراسم؛ شرکت آلومینیوم ایران به عنوان یکی از ۲۴ شرکت صادرکننده نمونه استان مرکزی در سال ۱۳۹۹ انتخاب گردید و جناب آقای مهندس مجیدی مدیر عامل محترم ایرالکو، لوح و تندیس صادرکننده برتر را از استاندار مرکزی دریافت نمودند. یادآور می‌گردد ایرالکو در دی ماه ۱۳۹۹ نیز به عنوان صادر کننده نمونه ملی کشور برگزیده شده بود. شرکت آلومینیوم ایران در سال ۱۳۹۸ حدود ۴۲ میلیون دلار و به میزان ۲۴ هزار تن صادرات شمش آلومینیوم داشته است.

0ba82629-1255-4de0-af08-a5a95a6d3a01

06f00b0c-4519-4e30-929c-0e2953e922d7

 

 

صادرات غیرنفتی استان مرکزی به ۹۰۰ میلیون دلار رسید

سیدعلی آقازاده در این مراسم با اشاره به میزان صادرات اظهار داشت: فعالان عرصه اقتصادی مایه افتخار کشور و استان مرکزی هستند و تاریخ فراموش نمی‌کند که در سال‌های نه چندان دور درآمدهای ارزی سالیانه کشور از طریق نفت به ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار رسیده بود و امروز این درآمد به یک سوم تا یک چهارم تقلیل پیدا کرده است.

وی افزود: ستاره ای که شما بر فراز این کشور روشن کردید همچنان می‌درخشد و ممکن است ما قادر به صادر کردن نفت و بسیاری از کالاهای دولتی نباشیم و یا در صورت صادر کردن پول آن بر نمی‌گردد و بیش از ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار فروش به کشورهای دیگر داشته ایم که پول آن بازنگشته است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: امروز کشور را صادرکنندگان بخش خصوصی غیرنفتی اداره می‌کنند و اگر مشتقات نفتی هست بخش زیادی از آن دولتی و بخش کمی از مشتقات نفتی توسط بخش خصوص صادر می‌شود و در حال حاضر کشور با یک سوم تا یک چهارم از صادرات سالیان گذشته اداره می‌شود و تمام این صادرات با مشقت و سختی انجام می‌شود.

آقازاده عنوان کرد: تاکنون حدود ۹۰۰ میلیون دلار غیرنفتی داشتیم که نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار و در مقایسه با سال ۹۷ حدود ۱۱۲ میلیون دلار فاصله داریم و این رقم چندانی در مقابل فشارها و هجمه‌های اقتصادی نیست چرا که هر سال و هر روز این تحریم‌ها بیشتر می‌شود.

حجم صادرات کالا در استان مرکزی ۷ درصد افزایش یافت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: با توجه به آمارهای ۱۱ ماهه امسال شاخص های صادراتی نسبت به سال گذشته از نظر ارزشی ۱۳ درصد و در بخش میزان حجم کالا ۷ درصد شاخص های ما بهبود یافته است.

سعید جعفری کرهرودی با اشاره به تلاش های فعالان اقتصادی در خط مقدم تحریم ها اظهار داشت: در این جنگ نابرابر اقتصادی رزمنده های این عرصه در حوزه تولید و صادرات فعالیت خود را استمرار بخشیدند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی افزود: انتخاب صادرکنندگان نمونه از طریق ثبت نام در این چرخه و ارزیابی از طریق شاخص هایی مشخص انجام شده است.

۱٫۸ درصد صادرات استان مرکزی غیرنفتی است

ناصر بیگی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز در این مراسم با اشاره به میزان صادرات کشور اظهار داشت: در ۱۱ ماهه سال ۹۹ صادرات کشور به دلایل مختلف از جمله کرونا و تحریم نسبت به سال پیش ۱۹ درصد کاهش داشته است و امیدواریم با یک همت مضاعف در سال آینده نه تنها این میزان را جبران کنیم بلکه به میزان صادرات اضافه کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد صادرات امسال به کشورهای همسایه اعم از عراق، پاکستان، افغانستان و ترکیه اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: در استان مرکزی در سال گذشته ۱۸۰۰ تن و حدود ۹۸۷ میلیون دلار صادرات کالای غیرنفتی به ۸۳ کشور داشتیم که ۹۴ درصد آن به همسایگان ایران بوده است.